Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir? Neden Önemlidir? SEO’ya Etkisi Nedir?

Kullanıcı Deneyimi UX Nedir?

Web sitesi tasarımcıları, geliştiriciler ve dijital ortamda arama yapan kişiler web sitelerinin kullanıcı deneyimine sahip olması gerektiğini belirten ifadelerle karşılaşırlar. Web sitelerine geri dönüş konusunda etkili olduğu yönünde açıklamalar bulunan kullanıcı deneyimi nedir, neden önemlidir açıklamaya çalışacağız.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Bir kullanıcının web sitesi, yazılım veya uygulamasını kullanmaktan memnun olup olmadığını ve bu hizmetleri alırken yaşadığı tecrübeleri belirten deneyime kullanıcı deneyimi ismi verilir. İngilizce açıklaması User Experience olan ve UX şeklinde kısaltılan bu kavram kullanıcı odaklı tasarım olarak da ifade edilir. Bir kullanıcının sitede uzun süre kalması veya uygulamayı uzun süre kullanması sitenin veya uygulamanın başarısını ortaya koyar. Bu nedenle web sitesi tasarımcıları ve geliştiricileri tarafından kullanıcı deneyimine uygun sitelerin hazırlanması sağlanır.

Kullanıcı deneyimine sahip olan bir web sitesinin inandırıcı, kullanışlı, faydalı, ulaşılabilir, bulunabilir ve çekici olması gerekir. Böylelikle siteye giriş yapacak ve uzun süre web sitesinde vakit geçirecek kişilerin sayısı artar. Bu da internet sitesinin başarılı olmasına yardımcı olur.

Kullanıcı Deneyimi Neden Yapılır?

UX design site hızı, site ürünlerinin hızlı bulunması, görsel yüklemesi, ziyaretçi yorumları, sayfaların hızlı yüklenmesi ve satın alma aşamasına kadar geçerli olan işlemleri kapsar. Bu işlemlerin yapılması sayesinde sitede UX tasarım (kullanıcı odaklı tasarım) gerçekleşir. Bu işlemlerin yapılmasının nedeni ise web sitesini kullanacak hedef kitlenin anlaşılması, firma hedeflerine ulaşmak, tasarruf yapmak, web sitesi üzerinden kazanç elde etmek ve marka bilinirliğini artırmaktır.

Önerilen Yazı: Gtmetrix Nedir? ve Site Hızı Analizi Nasıl Yapılır?

Kullanıcı Deneyminin Özellikleri Nelerdir?

Kaliteli bir web sitesinin hazırlanmasını sağlayan ve bu sayede markalara büyüme imkanı sağlayan kullanıcı deneyiminin hangi özelliklere sahip olduğu insanlar tarafından merak edilmektedir.

Kullanıcı deneyimi özellikleri şunlardır;

 • Ön koşul, geri bildirim, tasarım, keşif ve kalite kontrol işlemleri sayesinde ürün veya hizmet sürecinin tamamlanmasını sağlar.
 • Web sitesine sahip olan işletmenin hedefine ulaşmak için strateji belirlemesine ve başarıya ulaşmasına yardımcı olur.
 • UI olarak da adlandırılan kullanıcı arayüzü deneyimiyle bağlantılıdır. UI çalışmaları sayesinde kullanıcı odaklı site tasarımlarının yapılması sağlanır.

Bu özelliklerden yararlanarak UX tasarımı için kullanıcı testi yapılır, site akışı incelenir, avantaj sağlayan site başlıkları kullanılır ve özgün site tasarımından yararlanılır. Bu sayede kullanıcıların vakit geçirmekten memnun olacakları ve iyi geri dönüşler sağlayacakları web sitelerine sahip olunabilir.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Bir web sitesinin kullanıcı deneyimine sahip olması site sahipleri için son derece önemlidir. UX’e göre hazırlanmış olan web siteleri sayesinde hedef kitleye ulaşmak kolaylaşır. Bunun yanı sıra hedef kitlenin anlaşılması ve onların taleplerine göre sitede iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca UX tasarımları sayesinde kullanıcılar siteyi rahatça kullanabileceklerinden ileri zamanlarda tercih edebilirler. Bu da satışların artmasına ve verimliliğe faydalı olur. Buna bağlı olarak da para kazanmak kolaylaşır. Kullanıcı deneyimiyle ziyaretçilerin taleplerine ve geri dönüşlerine göre yeni içerikler ve ürünler siteye yerleştirilebilir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarım İlkeleri Nelerdir?

Ürün satışı, reklam ve tanıtım gibi amaçlarla açılan web sitelerinin ziyaretçilerine keyifli, faydalı ve ulaşılabilir olan bir deneyim sunmaları önemlidir. Bu sayede kişilerin web sitesini ziyaret süreleri artar aynı zamanda da siteyi ilerleyen zamanlarda tekrar ziyaret etmeleri mümkün olur. Ancak siteyi ziyaret edenlere bu deneyiminin sunulması için kullanıcı deneyimine özel olarak belirlenen tasarım ilkelerinden yararlanmak gerekir.

Kullanıcı deneyimi tasarım ilkeleri şunlardan oluşur;

 • Web sitesinin kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak
 • İnternet sitesinin yazı tipi, sayfa rengi, görsel boyutu, buton ve diğer tasarım özelliklerinin tutarlı olmasını sağlamak
 • İnternet sitesine farklı durumda bulunan insanlar için erişilebilir olmasını sağlamak
 • Sitenin veya uygulamanın kullanıcılar tarafından kolay ve güvenli şekilde kullanılmasını sağlamak
 • UX tasarımında basit dil kullanmak
 • Kullanıcılara yaptıkları işlemlere dair geri bildirimlerde bulunmak
 • Hiyerarşik bir web sitesi hazırlamak
 • UX tasarımında kullanıcıyı sıkacak gösterişli ve karmaşık dekorasyonlardan kaçmak
 • Kullanıcılara olumsuz deneyim yaşatmamak için onay işleminden yararlanmak
 • Kişiselleştirilebilir UX tasarımı gerçekleştirmek

Kullanıcı deneyimi tasarımı konusunda başarı elde etmek ve daha çok kullanıcının sitede vakit geçirmesini sağlamak için tasarım ilkelerinden yararlanmak gerekir. UX tasarımı için bireysel olarak işlem yapacak beceriye sahip olmayan kişiler yazılımcılar, web geliştiriciler ve tasarımcılarından destek alabilirler. Bu sayede sitelerinin kullanıcı odaklı tasarıma sahip olmasını sağlayabilirler.

Kullanıcı Deneyimi Ve SEO İlişkisi

SEO, kullanıcı deneyimi ile doğru orantılı olan bir kavramdır. Başarılı bir SEO çalışmasının yolu UX tasarımından geçer. Bunda internet sitelerinin SEO’ya uygun olmasının ve sıralamasının kullanıcıların davranışlarına göre değişmesinin etkisi vardır. Ziyaretçilerin siteyi kısa süre içinde terk etmeleri, tıklama ve geri dönüş oranlarının düşük olması SEO’nun olumsuz etkilenmesine neden olur. Ancak tam tersi durumda site SEO’ya uyumlu hale geleceğinden sıralamada yükselme elde eder.

Kullanıcı deneyimi ve seo web siteleriyle ilgili çeşitli faktörlerden olumlu veya olumsuz şekilde etkilenirler. Bu faktörler site hızı, sitede kalma süresi, içerik, site mimarisi, iç bağlantı, site tasarımı ve mobil uyumluluktur. Bu faktörlerin hem kullanıcı deneyimine hem SEO’ya uyumlu olmaları internet sitelerinin açılma hedeflerine ulaşmayı kolaylaştırır.